Porod císařským řezem

V naší porodnici velmi dbáme na podporu přirozených porodů, ale mohou nastat situace, které vyžadují zásah lékaře. Jednou z nich je právě císařský řez.

Císařský řez je porodnická operace, během které se miminko vybavuje řezem na přední stěně břišní. Císařský řez se provádí na operačním sále a jeho průběh lze pro Vaši lepší představu rozdělit do několika fází.

Ve chvíli, kdy se rozhodne o provedení císařského řezu, bude Vám celá situace detailně vysvětlena a budeme potřebovat Váš souhlas (v akutní situaci pouze ústní). Poté bude svolán celý operační tým, mezitím již bude porodní asistentka provádět první nezbytná opatření – zavedení cévky do močového měchýře a nasazení punčoch na nohy v rámci prevence trombembolické nemoci. Po celou dobu s Vámi může být Váš partner.

Zde se již potkáte s lékařem anesteziologem a sestřičkou, kteří budou zajišťovat anestezii. Na naší klinice je více než 95% císařských řezů prováděno v tzv. spinální anestezii. Jedná se o způsob anestezie, kdy je anestetikum vpraveno tenkou jehlou vpichem do zad do místa svého působení, čímž dojde k znecitlivění dolní části břicha a dolních končetin. Během operace tak budete celou dobu při vědomí a můžete komunikovat s partnerem, uvidíte své miminko a nebudete cítit ostrou bolest. Druhou možností je tzv. celková anestezie, během které budete anesteziologem zcela uspána.

Operace se provádí po natření operační oblasti desinfekčním roztokem a následném zarouškování sterilním krytím – budete tak zcela oddělena od průběhu operace, ale můžete normálně komunikovat s partnerem, který bude u Vaší hlavy. V případě, že Váš partner nebude na operačním sále přítomen, může počkat před operačním sálem. Bude-li to situace umožňovat, po vybavení miminka tým minutu počká na dotepání pupečníku a poté po krátkém zhodnocení neonatologem bude miminko u Vás. Po zbytek operace tak budete s Vaším miminkem a partnerem, zatímco operační tým dokončí operaci, což v závislosti na podmínkách trvá 30 – 60 minut.

V případě, že budete mít zájem o nadstandardní bondingový pokoj, naše kapacity a Váš zdravotní stav toto umožní, budete tam po konci operace i s miminkem a partnerem přesunuti.
Zde je zcela zásadní, aby s Vámi byl Váš partner, žena po císařském řezu se v prvních hodinách nemůže o miminko starat sama. Postupné odeznívání anestezie trvá 6 – 8 hodin, během této doby budete pečlivě monitorována.
V opačném případě budete sledována na pooperačním pokoji nebo na jednotce intenzivní péče a miminko Vám budou novorozenecké sestřičky v pravidelných intervalech vozit ke kojení.

Na standardní oddělení budete přemístěna následující den. Průměrně trvá hospitalizace po císařském řezu asi 3-5 dnů, rozhodující je zdravotní stav Váš a stav miminka.