Stanice novorozenecká

Oddělení je úzce propojeno s oddělením šestinedělí. Pečujeme zde o děti narozené v termínu porodu nebo jen o lehce nedonošené novorozence s dobrou poporodní adaptací. Děti tedy mohou být společně s maminkou v systému rooming-in (tzn. stále spolu na pokoji).

Na stanice máme také observační místnost pro krátkodobý pobyt novorozenců, jejichž maminka je po císařském řezu hospitalizovaná na JIP, nebo novorozence s lehčími poruchami poporodní adaptace.

Jak to u nás probíhá?

Nekomplikovaný průběh hospitalizace miminka po porodu probíhá obvykle podle následujícího harmonogramu:

 • Den po porodu
  Po dobu 2hodin po spontánním porodu zůstává maminka s novorozencem na porodním sále a je zahájen bonding. Po tuto dobu je děťátko monitorováno pulzním oxymetrem a v pravidelných intervalech kontrolováno novorozeneckou sestrou. Následně děťátko zvážíme na vyhřívaném lůžku a společně s rodiči jej převeze na oddělení šestinedělí, kde bude moci bonding pokračovat.
  Dětská sestřička Vám postupně předá informace ohledně hygienické péče, péče o pupeční pahýl, měření tělesné teploty, bezpečné manipulace s novorozencem a kojení. Všechny informace jsou doplňovány po celou dobu hospitalizace, tak aby maminka získala jistotu v péči o své děťátko.
 • 1. Den po porodu
  Miminko je pod dohledem dětské sestry vykoupáno. V případě, že nebudete chtít dítě koupat, dostanete informace k provedení koupele doma.
 • 2. Den po porodu
  Během ranní vizity změříme délku miminka, dále provedeme screeningové vyšetření sluchu (pomocí otoakustických emisí) a šedého zákalu (vrozené katarakty).
 • 3. den po porodu
  V ranních hodinách provedeme novorozenecký screening pomocí tzv. suché kapky krve z patičky.
 • Propuštění
  Novorozenec je propuštěn domů obvykle po 72hodinách od narození. Jestliže je Vaše děťátko v dobrém stavu, může být propuštěno i dříve. Před propuštěním doplníme také ultrazvukové vyšetření ledvin a screeningové vyšetření kritických srdečních vad pomocí pulzního oxymetru. Posledním vyšetřením, které za hospitalizace provádíme, je screeningové vyšetření kyčlí miminka ortopedem.
 • Každý den v dopoledních hodinách probíhá vizita dětského lékaře, který hodnotí zdravotní stav dítěte a je připraven zodpovědět Vám veškeré dotazy týkající se Vašeho děťátka.

Nejčastější dotazy

 • Jednorázové plenkové kalhotky (vel. 3-6 kg)
 • Vlhčené ubrousky (doporučujeme neparfémované)
 • Návštěvní doba je denně mezi 15. a 18. hodinou.
 • Doporučujeme návštěvy omezit na 2 osoby.

Oddělení neonatologie zprostředkovává zápůjčku monitorů dechu pro novorozence z Nadace křižovatka. Minimální doba zápůjčky je 6 měsíců.

Pondělí – Pátek (mimo svátky): 6:30 – 11:30, případně dle telefonické domluvy

Na cestu domů budete potřebovat:

 • Oblečení dle ročního období (v chladnějším počasí se doporučuje o 1 vrstvu oblečení navíc, ve srovnání s oblečením dospělého)
 • Fusak nebo deku v chladném počasí
 • Autosedačku do auta

Rodný list dítěte, které se narodilo ve FNO, vyřídíte v kanceláři matriky ve 2. patře budovy porodnice, a to každý pracovní den v 8,30 – 10,00 hodin. Následující pracovní den Vám pracovnice matriky rodný list předá v kanceláři matriky ve 2. patře budovy porodnice nebo na základě domluvy přímo na pokoji.

Další možností vyřízení rodného listu dítěte, které se narodilo ve FNO, je spádová matrika ve 2. poschodí Úřadu městského obvodu Poruba, Klimkovická 55/28. v úředních dnech.

Podrobné písemné pokyny k vyřízení rodného listu obdržíte na porodním sále FNO nebo si je můžete vyhledat na internetových stránkách Úřadu městského obvodu Poruba.

Registrovat dítě u zdravotní pojišťovny musí zákonný zástupce dítěte do 8 dnů od narození. K registraci u zdravotní pojišťovny budete potřebovat vystavený rodný list dítěte. Jestliže nebudete mít rodný list dítěte do 8 dnů od narození k dispozici, zaregistrujete dítě u zdravotní pojišťovny co nejdříve po obdržení rodného listu.

Do doby registrace je dítě pojištěno ve stejné pojišťovně, u které je registrována matka. U této pojišťovny budete registrovat i své dítě.

Změna zdravotní pojišťovny je možná pouze k 1. dni pololetí. Tuto změnu je však nutné vyřídit nejméně 3 měsíce před požadovanou změnou zdravotní pojišťovny.

Před nástupem do porodnice si vyberte praktického lékaře pro děti a dorost (PLDD) a ověřte si, zda bude moci dítě převzít do své péče. Jestliže nemáte zajištěného PLDD před nástupem do porodnice, je potřeba jej zajistit v průběhu hospitalizace.

Matka nahlásí jméno PLDD dítěte dětské sestře.

Po propuštění z porodnice je novorozenec v péči PLDD. Před propuštěním dítěte z porodnice je vhodné se telefonicky domluvit s PLDD na návštěvě novorozence. Zprávu o novorozenci dostává maminka při propuštění z porodnice a následně ji předá PLDD.

Další důležité informace ohledně péče o novorozence získáte v naší informační brožuře pro rodiče, která je dostupná v naší ambulanci, porodním sále, odd. šestinedělí nebo na předporodním kurzu.

Novorozenecká stanice

Návštěvní hodiny

15:00- 18:00