Spontánní porod

Narození miminka patří k nejvýznamnějším okamžikům v životě ženy, a proto podpora přirozeného vedení porodů patří mezi základní principy naší porodnice.

Ať už se jedná o porod fyziologický nebo porod, jehož vedení vyžaduje speciální opatření (například předčasný porod, porod dvojčetného těhotenství…), vždy se snažíme dbát na to, aby se u nás ženy cítily bezpečně, pohodlně a aby porod probíhal v maximálně intimním prostředí.

Naprostou samozřejmostí je přítomnost doprovodu na porodním pokoji, maximální volnost pohybu a možnost zvolit si polohu, která je rodící ženě příjemná. Moderní vybavení porodních pokojů pak zajišťuje, že jste Vy i Vaše miminko po celou dobu v naprostém bezpečí.

Jak to u nás vypadá?

Jak to u nás probíhá?

K dispozici máme 6 samostatných porodních pokojů, kde rodička a její doprovod tráví celý porod od začátku jeho aktivní fáze až po překlad na oddělení šestinedělí.

Pokud porod není v aktivní fázi (např. odtok plodové vody bez děložní činnosti), je rodička umístěna na observační pokoj, které máme na porodním sále dva. Na samotný porodní pokoj rodička přichází při nástupu pravidelné děložní činnosti, progresi porodnického nálezu či potřebě zavést epidurální katetr.

Jeden z porodních pokojů je vybaven prostornou vanou k vedení jak první, tak druhé doby porodní.

Součástí porodních sálů je také operační sál pro císařské řezy.

Nejčastější dotazy

  • Při odtoku plodové vody
  • Při pravidelných kontrakcích
  • Při krvácení
  • Při jiných potížích – nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, žaludku, absence vnímání pohybů plodu aj.

Pokud si nejste čímkoliv jistá, můžete kdykoliv (24/7) navštívit naši pohotovostní ambulanci a poradit se s lékařem o dalším postupu. Popřípadě nás kontaktovat telefonicky.

Každý porodní pokoj je vybaven polohovatelnou porodní postelí a vyhřívaným lůžkem pro novorozence, který je vybaven čidlem k monitoraci vitálních funkcí miminka.

Během porodu probíhá monitorace miminka pomocí bezdrátových sond, které umožňují volný pohyb rodičky.

Na každém pokoji je k dispozici koupelna se sprchovým koutem a toaletou.

Jeden z porodních pokojů je vybaven porodnickou vanou. Tu lze využít v první době porodní k tišení bolesti a relaxaci, ale také v ní můžete své miminko přivést na svět.

K relaxaci a úlevě je možno využít gymnastické balóny, overbally, žíněnku, masážní míčky, aromalampu nebo bylinnou vaginální napářku.

1. doba porodní (doba otevírací)

Během této doby dochází k otevírání porodních cest. Rodička může využívat veškeré pomůcky na porodním pokoji k úlevě od bolesti a polohování nebo využít některou z metod farmakologické analgetizace (tlumení bolesti). Po domluvě s porodní asistentkou je podáno očistné klyzma. Monitorace plodu probíhá v rodičkou zvolené poloze. Během celého porodu může žena přijímat tekutiny a stravu dle jejích potřeb.

2. doba porodní (doba vypuzovací)

Během této doby jsou již zcela otevřené porodní cesty a dochází k sestupování hlavičky plodu na hráz rodičky. V této době je pro sestup hlavičky důležité polohování, se kterým ženě poradí porodní asistentka. Společně s porodní asistentkou také vybírají nejvhodnější polohu pro porod miminka. V této fázi porodu je důležitá monitorace miminka, která probíhá nepřetržitě.

3. doba porodní (porod placenty)

Po porodu miminka je dítě položeno na hrudník matky, je zde ošetřeno novorozeneckou sestrou a probíhá bonding. Pupečník je přerušen po jeho dotepání. Přestřižení pupečníku je nabídnuto doprovodu rodičky. Poté dochází k porodu placenty (během pár minut až jedné hodiny), kontrole porodních cest a případně k ošetření porodního poranění. Po dobu 2 hodin zůstává rodička s miminkem a doprovodem na porodním pokoji a je pravidelně sledováno krvácení, zavinování dělohy a celkový stav ženy i novorozence.

Poporodní období

Po dvou hodinách je rodička s pomocí porodní asistentky vertikalizována do sprchy a následně přeložena na poporodní oddělení.

Každá žena vnímá porodní bolest jinak a pro její zvládnutí Vám můžeme nabídnou různé metody jejího tlumení.

V naší porodnici je možno využít nefarmakologické metody tišení bolesti, například gymnastické míče, sprchu, porodní vanu, masáže, techniky dýchání nebo bylinnou vaginální napářku.

Pokud tyto metody nejsou dostačující, nabízíme rodičkám farmakologické metody – injekčně do svalu, epidurální analgezii nebo rajský plyn – Enthonox.

S využitím nefarmakologických či farmakologických metod rodičce ochotně poradí porodní asistentka či lékař.